Az arany az egyik legértékesebb és legkeresettebb nemesfém a világon. Nemcsak ékszerek és befektetések alapanyaga, hanem az ipar számos területén is fontos szerepet játszik. De hol található meg a természetben, és hogyan nyerik ki?

Hol található meg az arany a természetben?

Az arany a természetben elszórtan fordul elő, általában kis koncentrációban. Két fő formában található meg:

  • Elsődleges lelőhelyeken, ahol az arany az eredeti kőzetben van jelen, például kvarcerekben vagy más érctelepekben. Ezeket mélyművelésű bányászat során tárják fel.
  • Másodlagos lelőhelyeken, ahol az arany a folyók és patakok hordalékában, úgynevezett aranymosásra alkalmas üledékekben halmozódik fel. Ezt a folyamatot a víz és az időjárás hatásai alakítják ki.

Az arany legnagyobb lelőhelyei a világban többek között Dél-Afrikában, Oroszországban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Kínában találhatók.

Hogyan bányásszák az aranyat?

Az aranybányászatnak többféle módszere létezik, amelyek a lelőhely típusától és az arany előfordulásának formájától függenek.

Mélyművelésű bányászat

Ez a módszer az elsődleges lelőhelyeken található arany kitermelésére szolgál. A mélyművelésű bányákban alagutakat és tárnákat vájnak a föld mélyébe, hogy elérjék az aranyércet. Az aranyban gazdag kőzetet kitermelik, majd feldolgozzák és finomítják, hogy kinyerjék belőle a tiszta fémet.

Külszíni fejtés

Ez a technika olyan területeken használatos, ahol az aranyérc a felszínhez közel található. A földrétegeket eltávolítják, hogy hozzáférjenek az aranytartalmú kőzethez, majd ezt feldolgozzák. Ez a módszer hatékonyabb lehet, de jelentős környezeti hatásokkal jár, mivel nagy földterületeket bolygat meg.

Placer bányászat (aranymosás)

Ez a módszer a másodlagos lelőhelyeken található arany kitermelésére szolgál. A folyók és patakok hordalékából származó aranyszemcséket vízzel mossák ki. Hagyományosan ezt kézi módszerekkel, például aranymosó tálakkal végezték, de ma már gépi technológiákat is alkalmaznak.

Aranylelőhelyek Magyarországon

Magyarország területén már az ókor óta ismert az arany előfordulása, és a történelem során számos helyen foglalkoztak aranybányászattal. Bár hazánk nem tartozik a világ legnagyobb aranykitermelő országai közé, mégis több lelőhelyen is található arany, elsősorban a Kárpát-medence geológiai adottságainak köszönhetően. Nézzük meg, hol található arany Magyarországon, és milyen módszerekkel bányászták ki!

Hol található arany Magyarországon?

Az arany Magyarországon főként a vulkáni eredetű hegységekben és folyók hordalékában fordul elő. A legjelentősebb lelőhelyek közé tartoznak:

  • Telkibánya és környéke (Zempléni-hegység). A Zempléni-hegységben található Telkibánya a középkor egyik legfontosabb arany- és ezüstbányászati központja volt. Az arany itt elsősorban a vulkáni kőzetekben, kvarceresedésekben fordul elő. Már az Árpád-korban megkezdődött a bányászat, és a középkorban virágzó bányavárossá vált. A 19. század végére azonban a kitermelés fokozatosan leállt, mert a készletek már nem voltak gazdaságosan kiaknázhatók.
  • Verespatak és Nagybánya (bár ma már Romániához tartoznak, történelmileg Magyarország részei voltak)
  • Dunai és Tiszai hordalékok. A magyarországi folyók, különösen a Duna és a Tisza egyes szakaszai, tartalmaznak aranyszemcséket, amelyeket az idők során a víz sodort le a hegyekből. Az aranymosás évszázadokon át elterjedt mesterség volt, főként a Duna és mellékfolyói mentén. A középkorban és az újkorban sokan foglalkoztak ezzel a tevékenységgel, de a modern bányászati technológiák elterjedésével egyre kevésbé volt jelentős.

A mai technológiák lehetővé tennék, hogy a kisebb aranykészleteket is gazdaságosan kitermeljék, de Magyarországon jelenleg nincs jelentős aranybányászat.

Az arany kinyerésének folyamata

A bányászat után az aranyércet különböző eljárásokkal dolgozzák fel, hogy tiszta aranyat nyerjenek ki belőle.

Zúzás és őrlés

Az aranyércet először apró darabokra zúzzák és porrá őrlik, hogy a benne lévő arany könnyebben hozzáférhető legyen a további feldolgozás során.

Vegyi eljárások

Az arany kinyeréséhez különböző kémiai módszereket alkalmaznak, például:

  • Cianidos kioldás: Az aranyércet cianid oldattal kezelik, amely feloldja az aranyat. Ezt követően a folyadékból kémiai eljárásokkal vonják ki a fémet. Ez az egyik leghatékonyabb, de egyben környezetvédelmi szempontból vitatott módszer.
  • Higanyos eljárás: A higany megköti az aranyat, majd az elegyet hevítik, hogy a higany elpárologjon, visszahagyva a tiszta aranyat. Mivel ez a módszer rendkívül káros az egészségre és a környezetre, ma már egyre ritkábban alkalmazzák.

Finomítás

A kinyert aranyat végül tisztítják és finomítják, hogy eltávolítsák belőle a szennyeződéseket. Az egyik leggyakoribb módszer az elektrolízis, amely során az aranyat elektrokémiai úton választják el a szennyeződésektől.

Az aranybányászat környezeti hatásai

Bár az arany rendkívül értékes, bányászata komoly környezeti problémákat okozhat. A külszíni fejtések hatalmas területeket tesznek tönkre, a cianidos és higanyos eljárások pedig súlyosan szennyezhetik a vizeket és a talajt. Az illegális bányászat pedig még nagyobb problémát jelent, különösen azokban az országokban, ahol a szabályozás gyenge.

A fenntartható aranybányászat egyre fontosabbá válik, és egyes bányák már környezetbarátabb módszereket alkalmaznak, például zárt rendszerekben kezelik a vegyi anyagokat, vagy újraerdősítik a kitermelt területeket.

Miért ilyen értékes az arany?

Az arany különleges tulajdonságai miatt évezredek óta az egyik legértékesebb nemesfém. Nem korrodálódik, jól alakítható, és ritkasága miatt mindig keresett marad. Az ékszeripar mellett az elektronikában, az orvostudományban és a pénzügyi szektorban is kiemelt szerepet játszik.

A történelem során az arany mindig a gazdagság és hatalom szimbóluma volt, és a mai napig biztonságos befektetésnek számít a gazdasági bizonytalanság idején. Az arany árát a nemzetközi tőzsdéken troy unciában (31,1 gramm) jegyzik, és ez az ár folyamatosan változik. Ha az arany tőzsdei ára 2 000 USD/uncia, akkor 1 gramm arany kb. 64 USD-t ér, ami az aktuális dollár-forint árfolyamtól függően 23 000–24 000 Ft lehet grammonként.

A mosott arany tisztasága (karátszám)

A természetben előforduló arany nem teljesen tiszta, mert más fémeket (ezüst, réz, vas) is tartalmaz. A tisztaságát karátban mérik:

  • 24 karát (999 ezrelék tisztaság) – a legfinomabb arany, tőzsdei ár alapján számolják.
  • 22 karát (916 ezrelék) – magas tisztaságú, de nem teljesen tiszta.
  • 18 karát (750 ezrelék) – gyakori ékszerarany.
  • Mosott arany – általában 18-22 karátos, de pontos tisztasága helyszíntől függ.

Ha a mosott arany 22 karátos, akkor az értéke kb. 91,6%-a a tőzsdei arany árának.

Ha az arany tőzsdei ára 24 000 Ft/gramm, akkor egy 22 karátos mosott arany grammja kb. 22 000 Ft lehet. A kereskedők, ékszerészek és zálogházak jellemzően 15-20%-kal alacsonyabb áron vásárolják fel az aranyat a világpiaci árhoz képest, mert nekik még finomítaniuk kell azt.

Az arany a természetben viszonylag ritkán fordul elő, és kinyerése összetett folyamat. A mélyművelésű bányászattól az aranymosásig különböző módszerekkel nyerik ki, majd vegyi eljárásokkal tisztítják. Bár rendkívül értékes és sokoldalúan felhasználható, bányászata komoly környezeti hatásokkal jár. A jövő kihívása az, hogy az aranybányászatot fenntarthatóbbá tegyük, miközben továbbra is kielégítjük a globális keresletet.