Magyarországon több 10 ezer gyermek születik évente császármetszéssel – sokszor csak ez az egyetlen lehetőség arra, hogy az anya és a baba is egészséges maradjon. A műtét során végzett vágás hegesedéshez vezet, ez pedig fájdalmakkal is járhat a későbbiekben.
Cikkünkben e témát járjuk körül, és a gyógymódot is bemutatjuk. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőjében ugyanis egy speciális eljárás keretében tudnak segíteni azoknak, akik a hegesedés miatti fájdalmat meg szeretnék szüntetni, ennek részleteiről is szót ejtünk.
A császármetszésnek oka van
Lehet arról vitatkozni, szükséges-e minden esetben a császármetszés, azonban a szülészek döntenek mindig a beavatkozásról, és ha úgy ítélik meg, nincs más módja annak, hogy egészségesen jöjjön a világra a kisbaba, akkor alkalmazzák.
Ilyenkor hét réteget kell átvágniuk, ezek a következők:
- bőrszövet
- zsírréteg
- hasfali kötőszövetek
- hasizmok
- hasizmokat borító kötőszövetek és az azokat rögzítő szalagok
- méh
- magzatburok
Látható, mennyi mindenre figyelni kell, majd pedig az egyes rétegeket össze is kell varrni. A sebészek mindent megtesznek, hogy ne legyenek komplikációk, azonban az egyes szövetek hegesedése mellett számolni kell a rétegek között létrejött hegekkel is: ezek később problémákat is okozhatnak, ugyanis rátapadhatnak a mellettük lévő rétegekre.
Ha összeforrnak velük, akkor akadályoztatva lesz a szabad mozgás az egyes rétegek között, ami meglehetősen fájdalmas is lehet, akár évekkel később is okozhat gondokat.
Nagyon figyelni kell tehát arra, hogy betartsuk a császármetszés utáni előírásokat, sokat pihenjünk. A gyógyulási idő 6 hét, ennek is több szakasza van.
A császármetszést követő gyógyulási időszak
Az első fázis a 3-4 napon át tartó gyulladásos szakasz, amikor a fájdalom akut. A vágás élénkvörös színű és duzzadt.
A második, az úgynevezett proliferációs szakaszban a kollagéntermelés megemelkedik, hogy segítse a gyógyulást. Új, apró erek is képződnek ebben a fázisban, amely körülbelül 3-4 hétig tart. A heg sötétebbé és szélesebbé válik, ez gyakran zavaró is lehet a kismamáknak.
A szakasz végén a kollagén lebomlásával a heg egyre vékonyabb és világosabb lesz. Megkezdődik az átalakulás szakasza, amely azonban évekig is eltarthat. Közben pedig megjelenhetnek a hegesedés okozta kellemetlen tünetek, fájdalmak.
Milyen panaszokat okoz a császármetszési hegfájdalom?
A tünetek között szerepelnek az alábbiak: feszülésérzet, gyakori vizelési inger, fájdalmas székelés, továbbá a szexuális együttlétet is megnehezíthetik a jelen lévő hegek.
Mit lehet tenni?
Ahhoz, hogy a kellemetlenségek megszűnjenek, érdemes bejelentkezni a Dr. Bánfalvi Aranyér Központba kismedencei specialistához, ahol az ún. száraz tű eljárással tudják orvosolni a problémát. Kis tűket szúrnak közvetlen a szövetek közötti hegekbe, így azok ellaposodnak, kisimulnak. A kezelés fájdalommentes és hatásos.
A kismedencei specialisták további hasznos tanácsokkal is ellátják a pácienseket, segíteni tudnak a probléma megoldásában.