Ebben a cikkben a Facebook-hírfolyam összetételéről lesz szó egy valós, 2024 tavaszi teszt alapján, ahol az asztali böngésző és a mobil alkalmazás hírfolyamát vizsgálták, egy 50-50 bejegyzéses mintavétel alapján.

Dinamikus építkezés

Ahogy azt a SocialWings Facebook marketing szolgáltatással foglalkozó szakemberei is tudják, legnépszerűbb közösségi oldal dinamikusan építkezik, magyarán minden továbbgördítésnél újra és újra tippeli az algoritmus, hogy milyen tartalommal tudná a felhasználót minél tovább a felületen tartani, hogy minél több időt töltsön ott el a posztok böngészésével.

Ezt a működési modellt könnyű rajtakapni, hiszen ha egy tartalmat lájkolsz, akkor néhány bejegyzést követően határozottan megnő a hasonló tipusú, a reakciót kiváltó poszttal rokon tartalmak gyakorisága.

Ezt a stratégiát egyébként nem a Meta találta ki, hanem a TikTok szakembereinek a fejében született meg, ezzel biztosítva a milliárdos felhasználótábort rekornak számítóan rövid idő alatt.

Kevés organikus elérés

Többen hallottak már róla bizonyára, hogy az organikus elérések száma a Facebookon rendkívül alacsony, viszont az okokkal kevesen vannak tisztában.

Nagyjából 10-ből 1 poszt származik a hírfolyam tulajdonosa által követett oldaltól, és ennek egy részét az algoritmus javasolja kedvelésre, tehát még ezek mindegyike sem valóban organikusan kialakult kapcsolat és ebből származó interakció.

Érdekes adat, hogy asztali gépen a hírfolyam 33%-a lesz hirdetés, amit a felhasználó lát, míg mobilon ez a szám 23%.

Bár a kutatás, ami alapján ezt kijelenthetjük, nem feltétlenül reprezentatív, de a nagymintás kutatások is ezt az arányt támasztják alá. Az organikus elérések drámai csökkenésének számos oka van, ami egy külön cikket érdemelne.

Miért van szükség Facebook-hirdetésre?

Igazából józan paraszti ésszel is belátható, hogy az organikus elérések száma ennyire alacsony, ha ismerjük az átlag statisztikát: egy felhasználó jellemzően 30 oldalnak és 10 csoportnak a tagja, így a Facebook-hirdetések nélkül, mondhatni, lehetetlen megfelelő számú potenciális ügyfél látómezejébe kerülni.

A privát ismerősök posztjain kívül a hírfolyamban legfeljebb a csoportok bejegyzéseinek van esélye a hirdetések mellett, így az online marketing stratégiában mindkettőnek komoly szerepet kell szánni.

A két eszköz egymásnak nem versenytársa, hiszen rövid távon a hirdetés lehet hatásos, ez már pár hónap alatt is látványos eredményre vezethet. A csoport – valójában egy, a vállalkozásod köré szerveződő közösség – kiépítése viszont sok év munkája, csak hosszú távon hoz kimutatható anyagi hasznot, bevételnövekedést.

A hirdetéskezelő tehát egy fontos eszköz, de ha hatékonyan szeretnél bánni az erre szánt költségvetéssel, mindenképpen érdemes profik segítségét kérni. A SocialWings online marketing ügynökség szakemberi hasznos tanácsokkal tudnak ellátni minden, hozzájuk forduló vállalkozót.