A napenergia hasznosítása az elmúlt években egyre népszerűbb megoldásnak bizonyul Magyarországon is. A napelemes rendszerek ma már bárki számára elérhetőek, a különböző tartószerkezeteknek, rögzítési megoldásoknak köszönhetően már nem igazán találkozunk olyan épülettel, ahol ne lehetne megoldani a telepítést.
Mire használjuk a leszorító elemeket?
Az elsődleges szerepük az, hogy a napelem paneleket hatékonyan és biztonságosan tudjuk rögzíteni az alumínium szerelősínekhez. A Modulfix leszorító elemeinek kínálatából könnyedén be is szerezhetjük a megfelelő méretet, színt, kialakítást. Többféle alkatrész közül lehet válogatni. A köztes leszorító elemekkel 2 panel között rögzítünk, a rendszer szélein pedig szélső leszorítókat kell használni. Ezek olyan szerkezeti elemek, amelyeket rugalmasan lehet alkalmazni bármilyen telepítési környezetben.
A leszorítók esztétikus, modern megjelenéssel rendelkeznek, fekete és ezüst színben egyaránt elérhetőek. Természetesen az esztétika csak az egyik szempont, mellette ott van a funkcionalitás. A panelek stabilitását maximálisan garantálják, mivel alumíniumból készülnek, így az időjárási viszontagságoknak és a korróziónak is hatékonyan ellenállnak. Hosszú élettartammal és magas megbízhatósággal rendelkeznek. Rendkívül erős rögzítést biztosítanak, továbbá a napelemes rendszer esztétikus megjelenéséhez is hozzájárulnak.
Az egyes leszorító elemek kompatibilisek a különböző napelem panelekkel és szerelősínekkel. Széles választékból lehet válogatni, hogy minden igényhez megtaláljuk a megfelelő alkatrészt. Akár szettben is beszerezhetjük őket, hogy még gyorsabb legyen a telepítés. Ezeket könnyen és gyorsan bepattinthatjuk a szerelősín felső részébe.
A stabil tartószerkezet a legfontosabb
Függetlenül attól, hogy mekkora rendszert tervezünk, milyen kapacitással, és hány panel kerül a sínekre, a legfontosabb, hogy a kialakított tartószerkezet teljesen stabil legyen és a szélsőséges időjárásnak is ellenálljon. A leszorító elemek segítségével megelőzhetjük a napelemek elmozdulását és sérülését. Ezzel nagymértékben növelhetjük az egész rendszer hosszú élettartamát és megbízhatóságát. Fontos, hogy a napelemeket több évtizeden keresztül tervezzük használni, így a kialakítás során ezt is figyelembe kell venni.
Hova tegyük a napelemeket?
A tartószerkezet pontos megtervezéséhez hozzátartozik az is, hogy felmérjük, pontosan hol lesznek a panelek. Ehhez fel kell mérni azt, hogy az épület, terület mely részén tudjuk a leghatékonyabban hasznosítani a napenergiát. Kerülni kell az árnyékos helyeket, meg kell nézni, hogy egy átlagos napon hova érkezik a legtöbb napfény. Ha megvan ez a terület, akkor annak tulajdonságaihoz kell igazítani a napelem tartószerkezet kialakítását, felépítését, utána pedig kezdődhet a telepítés.