Nemrég tódultak ki a végzősök az egyetemről, főiskoláról, épp ezért sokan keresnek most munkát. Egyre nehezebb bejutni egy jó nevű céghez, mindent érdemes hát megtenni annak érdekében, hogy meghívást kapj egy állásinterjúra.

Mit kell ehhez tenni? Benyújtani egy tökéletes önéletrajzot! De vajon az milyen? – kérdezheted most joggal. A cikkben adunk pár tippet a dokumentum elkészítéshez, de ha profi tanácsadásra lenne szükséged, akkor vedd igénybe a CV Shark álláspályázat-tréning szolgáltatását, mert ők valóban profik a témában, hasznos ötletekkel tudnak ellátni!

Jók-e a sablonok a célra?

Mivel a pályakezdőknek nincs elég tapasztalatuk, nem nagyon tudnak releváns példákat felhozni az önéletrajzban, gyakran fordulnak hát az internethez segítségért, és töltenek le sablon CV-ket. Az idősebbek viszont annyi adattal rendelkeznek, hogy elveszik a lényeg a mondanivalójukban, ezért sokan úgy gondolják, szükségük lehet egy előre összeállított dokumentumra.

Vajon jó ötlet ilyet használni? Magával a formával nincs semmi gond, ha okosan alkalmazod, de ne hidd, hogy a csilivili külső, a nagy, színes betűk és a dizájnos tagolás majd be fog juttatni az interjúra.

Az a baj a legtöbb CV-vel, ami a neten található, hogy túlságosan hivalkodó benyomást keltenek, pedig nem a forma, hanem a tartalom az, ami számít. Ha nincsenek meg a kellő képességeid, nem tünteted fel az erősségeidet, azzal nem valószínű, hogy nyert ügyed lesz.

Milyen egy jó önéletrajz?

Már bizonyára te is hallottad azt a jó tanácsot, hogy mindig szabd a megpályázott álláshoz az önéletrajzodat. Lehet, hogy az egyik helyen arra kíváncsiak, mennyire vagy jó az adminisztrációban, míg a másik helyen arra, mennyire vagy csapatjátékos – mindig mást emelj ki!

Használhatsz nyugodtan sablont, de formázd az igények szerint! Egy a lényeg – tükrözze a személyiségedet, legyen szó benne minden fontos információról. Ne hagyd ki az iskolákat, az eddigi munkahelyeket, de a soft skilleket sem!

A jó sablon az, amely könnyen és egyszerűen formázható, szerkeszthető, jól strukturált. A HR-eseknek gyakran csak pár percük van belenézni a dokumentumba. Ha nem találják meg benne a lényeges kulcsszavakat, akkor félre is teszik a papírt. Az a legjobb, ha mindössze egy A/4-es oldalnyi szöveg segítségével meg tudod őket győzni: te vagy az ideális jelölt.

Amire mindenképp ügyelj!

Mondanunk sem kell, hogy a helyesírásra fordíts nagy figyelmet, ezen könnyen el lehet csúszni. Nem valószínű, hogy téged fognak behívni, ha a legfontosabb eredményeidet nem teszed a fókuszba, ha nincsenek konkrét példákkal alátámasztva az erősségek.

Fogalmazz egyszerűen, érthetően, kerüld a szakzsargont, mert fennhéjázónak tűnhetsz, ugyanakkor ne fukarkodj a dicsőségeid bemutatásával. Ami felesleges: töröld! A címek közül az e-mail és a telefonszám szerepeljen csak a fejlécben.

Ne feledd: az önéletrajz célja csupán annyi, hogy bejuttasson az állásinterjúra, ott majd kifejtheted bővebben a részleteket. Használj egyoldalas sablont, ha ez neked könnyebbség, de mindig alakítsd át a célnak megfelelően!